КНИГА ПАМ'ЯТІ



   Від 1 вересня 1939 року, коли нападом нацистської Німеччини на Польщу і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших міст війна розпочалася для України, 120 тисяч українців брали участь у двобої з вермахтом у складі Війська Польського. Сотні тисяч українців взяли участь у вторгненні на територію Другої Речі Посполитої у складі Червоної Армії, в запеклих битвах у Фінляндії та в захопленні Бессарабії і Північної Буковини. Українці Волині, Галичини, Західного Полісся, Північної Буковини і Бессарабії в перші роки війни на власному досвіді відчули прискорені заходи радянізації, які обернулися десятками тисяч розстріляних, сотнями тисяч депортованих і арештованих. З червня 1941 року після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. У складі військ Південно-Західного фронту українці становили до 50 % бійців. Загальна кількість осіб, мобілізованих за роки війни з України до радянських Збройних сил перевищує 6 мільйонів бійців. Кожний другий з них загинув, а кожний другий з тих, хто залишився живим, став інвалідом. Українці та вихідці з України перебували у військових з’єднаннях Польщі (120 тисяч), США (до 80 тисяч), Канади (до 45 тисяч). Крім того, до 5 тисяч українців захищали Францію у лавах Іноземного легіону.
   8 травня для наших земляків воєнні дії не припинилися, а продовжувалися щонайменше до 2 вересня 1945 року, коли на борту американського лінкора “Міссурі” було підписано Акт капітуляції Японії представниками цієї країни, США, Китаєм, Великою Британією та СРСР. Від радянської сторони його підписав українець з Уманщини генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.

    72 роки відділяють нас від травня 1945 року, коли у кривавих боях була здобута Велика Перемога над нацизмом у Другій світовій війні. Крок за кроком, день за днем, ціною неймовірно великих людських втрат, її наближали наші воїни.
    В роки Великої Вітчизняної війни в рядах Червоної Армії та в партизанських загонах воювали 420 жителів Свеси.
    160 воїнів-односельців загинули смертю хоробрих за свободу і незалежність нашої Батьківщини.
    Загальні демографічні втрати України  включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими й тими, що рушили у вигнання разом із відступаючими нацистами,  становлять не менше 14 млн. чоловік. Це втрати найбільші й не порівняні із втратами інших країн і народів у Другій світовій війні.
    Фактично, втрати українського народу становлять від 40 до 44% від загальних людських втрат СРСР.
    З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни в УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік.
    То ж втрати цивільного населення України: 5,5 - 6 мільйонів чоловік, понад 2,5 міль- йони уродженців України загинуло на фронтах. Виходить усього, як мінімум, 8 мільйонів осіб.

    Згадаймо поіменно всіх загиблих і живих Героїв тієї страшної війни.

    Надсилайте фото своїх рідних і близьких (з короткими коментарями), які захищали нашу Батьківщину від нацизму, на адресу  svesahistory@gmail.com
























Немає коментарів:

Дописати коментар